January 5, 2024

Kolory we wnętrzach. Wpływ na nasz nastrój i psychikę

Każdy człowiek reaguje w określony sposób na otaczające nas barwy i kolory. Są wszechobecne w naszej rzeczywistości. W postrzeganiu kolorów zawarte są nasze najgłębsze emocje i odczucia. Kolory we wnętrzach stymulują naszą psychikę. Wywołują w nas różne doznania. Te optyczne zjawiska oddziałują na nasz szósty zmysł. Odbierane są przez nasze receptory zmysłu wzorku. Teoria koloru to teoria barw.

Barwy i odcienie często wykorzystywane w projektowaniu wnętrz. Biel symbolizuje czystość, odświętność i nieskończoną doskonałość. To barwa, która relaksuje. W pomieszczeniach pomalowanych na odcienie bieli łatwo się skupić. To kolor, który nas nie rozprasza. Optycznie powiększa pomieszczenia. Dominuje w stylu skandynawskim i duńskim. To najjaśniejsza ze wszystkich znanych barw. Kolor biały i wszystkie odcienie szarości to bezpieczne baza kolorystyczna w urządzaniu wnętrz. Możemy pozwolić sobie na dobór dodatków w wybranych kolorach.

Kolory we wnętrzach mają wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Kolor zielony działa kojąco na nasz układ nerwowy i zmęczony wzrok. Jest symbolem Azji i nadziei. Kojarzymy go z naturą, przyrodą, życiem, wolnością i powodzeniem w życiu prywatnym. Butelkowa zieleń kojarzy nam się ze stylem, klasą i elegancją. Oliwkowa zieleń jest barwą ciepłą. Odcień szmaragdowy należy do rodziny barw zimnych.

Projektanci wnętrz wybierają częściej barwy i kolory ciepłe. Jedną z ich ulubionych tonacji jest królewska czerwień. To symbol dostojności i władzy. To ogień, żywioł, odwaga i płodność. Często wybierany jest do sypialni. To kolor, który podnosi naszą samoocenę. Ciepłe kolory we wnętrzach tak jak krwista czerwień i pomarańczowy pomagają w walce z depresją. To doskonały kolor dla indywidualistów.

Ciepłe odcienie sprawiają, że pomieszczenia stają się przytulne. Czujemy się w nich bardzo dobrze i bezpiecznie. Doskonale poprawiają nasze samopoczucie. W odróżnieniu od barw zimnych. Kolory to żywioły, bez których nie istniałaby sztuka.

Copyright © BoldAfrique.com 2020 All rights reserved. | Newsphere by AF themes.