January 5, 2024

Jesień w kolorze złocieni

Złocienie doniczkowe podbijają nasze serca ciepłymi barwami kwiatów i efektownie ukształtowanymi pędami.
Jesień wciąż jeszcze czaruje pięknymi kolorami kwiatów wielu roślin. Wśród nich najweselszymi i najintensywniejszymi barwami wyróżniają się złocienie. Wraz z ostatnimi kwiatami roślin jednorocznych, kolorowymi owocami i liśćmi dodają uroku finalnym dniom ogrodowego sezonu. Jesienne kwitnące piękności najwspanialej prezentują się przy wejściu do domu, na tarasie i balkonie.
Obok dobrze znanych złocieni tworzących zwarte kępy, są w sprzedaży rośliny w formie drzewek, a od niedawna hodowcy wymyślili kształt serca lub łuku. Coraz większą popularność zdobywają złocienie ogrodowe. Powiększyły one grupę odmian doniczkowych o rośliny odporniejsze na zimowe chłody. Przesadzone po kwitnieniu na rabatę, w przyszłym roku rozwiną swoje pąki pod koniec lata. W pojemnikach przetrwają zimę pod osłoną, jeżeli temperatura nie spadnie poniżej – 15°C.
Okwitnięte pędy należy systematycznie przycinać. Dla ochrony przed silniejszymi mrozami kępy złocieni okrywamy gałęziami świerkowymi, słomą lub chrustem. Złocienie najlepiej rozwijają się w miejscach nasłonecznionych z urodzajną glebą.
Złocienie jednoroczne w doniczkach rozwijają większość kwiatów jednocześnie. Ogrodowe otwierają pąki stopniowo, dlatego dłużej kwitną. Poza tym mają silniejsze pędy. Kwiaty obu grup wytrzymują obniżenie temperatury do -2/-3°C.
Kilka słów o pielęgnacji
Ziemię w doniczce należy utrzymywać w stanie lekko wilgotnym. Złocienie nie lubią przesuszania, nie tolerują również podłoża przesiąkniętego wodą. Pędy należy systematycznie oczyszczać z więdnących kwiatów. W razie groźby wystąpienia nocnych mrozów kwiaty okrywamy włókniną, folią pęcherzykową lub papierem gazetowym. Zasilanie nawozami nie jest złocieniom bezwzględnie potrzebne.

Copyright © BoldAfrique.com 2020 All rights reserved. | Newsphere by AF themes.